Twarze Afryki

Republika Środkowoafrykańska - państwo paradoksów

W sercu Afryki istnieje państwo, w którym ludzie chodzą boso po ziemi bogatej w diamenty.

Republika Środkowoafrykańska to kraj, który mimo bogactw mineralnych w postaci diamentów, złota, uranu czy ropy naftowej jest w czołówce najbiedniejszych krajów świata.

Proponujemy Państwu spotkania, mające na celu przybliżenie problemów z zakresu gospodarki, edukacji oraz historii tego kraju.

O spostrzeżeniach, przygodach i życiu w tym kraju dowiemy się z perspektywy Veroniki Bohacova, która pracowała nad projektami z zakresu podnoszenia jakości edukacji w szkołach podstawowych oraz Krzysztofa Gumiennego – muzyka, gitarzysty, nauczyciela w pierwszej szkole muzycznej African Music School.

 
Przygotowaliśmy dla Państwa 2 rodzaje wykładów:

 

Dla dzieci 45 min

Dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej oczywiście różnią się od dzieci w Europie. Nie mają dostępu do wielu rzeczy i informacji, która dla nas stały się normalnością. Ich codzienne życie pełne jest obowiązków, o którym przeciętny Europejczyk zapomniał już dawno temu. Mimo tego, jeżeli przyjrzymy się im bliżej, okazuje się, że ich potrzeby są bardzo podobne do naszych. Tak samo lubią tańczyć, śpiewać, bawić się, a ich ciekawość świata jest ogromna.

Podczas warsztatów dzięki oryginalnym przedmiotom codziennego użytku, materiałom multimedialnym oraz licznym opowieściom na podstawie porównań, chcielibyśmy zainteresowań najmłodszych Afryką

 

Dla młodzieży i dorosłych 90 min

Republika Środkowoafrykańska uzyskała niepodległość w 1960 roku i od tego czasu przeszła przez niekończącą się serię wojskowych zamachów stanu i dyktatur. W całej swojej historii kraj był dosłownie rozdarty na kawałki wewnątrz i na zewnątrz. Najemnicy z Czadu wydobywają tu ropę, Chińczycy plądrują przyrodę – szukając złota. Wagnerowcy z Rosji kupują tutaj tanie diamenty, które zamienione w pieniądze karmią i podsycają niekończące się krwawe konflikty. Natomiast lokalna ludność diamenty może wymienić jedynie na cukier lub parę butów

.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wykładów – zaproś Afrykę do siebie!

Skip to content