TEATR ASUMPT

„Asumpt – powód lub zachęta do zrobienia czegoś.”
- wg definicji Słownika Języka Polskiego

Nasz teatr ma stanowić asumpt dla ludzi, do zmiany w ich życiu, do podjęcia rozmowy ze sobą samym, do odwagi podążania za swoimi marzeniami niezależnie od wieku. Wierzymy, że to właśnie w teatrze, poprzez obcowanie z emocjami, uczymy się ich i doznajemy swojego rodzaju katharsis. Dzięki temu stajemy się otwarci i odważnie wychodzimy naprzeciw przygodzie, jaką jest nasze codzienne życia. Chcemy zainspirować do działania widzów już od najmłodszych lat. Dlatego powstał Teatr Asumpt, a jego pierwsze produkcje zostały skierowane właśnie do dzieci.

Do tej pory powstały dwa spektakle kierowane do młodego widza.

„Gość z planety Badedadeusz”

Wiek widza: 3-11 lat
Czas trwania: ok. 60 min (bez przerwy)

W małym, opuszczonym domku pod lasem dzieją się tajemnicze rzeczy. Trochę zabawne, trochę straszne.

Dwoje rodzeństwa – Beatka i Jacek oraz ich sympatyczna koleżanka – Agatka, pewnego deszczowego i burzowego dnia, stykają się z wielką tajemnicą. Oto trafiają w splocie okoliczności do owego domku pod lasem, gdzie ukazuje im się dziwny stworek, rodem z odległego miejsca we wszechświecie. Nazywa się Dabedadeusz i pochodzi z planety Badedadeusz. Okazuje się, że tajemniczy przybysz jest dobroduszny, szczery i radosny.  Dabedadeusz przemierza kosmos w celu odnalezienia najlepszej mieszanki owocowej, by wykarmić dzieci na jego rodzinnej planecie. Tam owoce wyschły w wyniku konfliktu wojennego. Przy okazji uświadamia ziemskim dzieciom, że to owoce, a nie chipsy, słodycze czy cola, są najzdrowszym pożywieniem.  Beatka, Agatka i Jacek postanawiają pomóc Dabedadeuszowi.

Jak skończy się cała opowieść? Czy trójka bohaterów będzie w stanie uratować planetę kosmity od zguby? Czy dziecięce serca są na tyle mocne, by stawić czoło poważnemu wyzwaniu? A jeśli tak to w jaki sposób tego dokonają? Jedynym wyjściem pozwalającym odpowiedzieć na powyższe pytania jest obejrzenie tego wyjątkowego przedstawienia. W spektakl wplecione są interakcje z widownią, a całości towarzyszy trochę szalony, trochę zdezorientowany głos spikera Radia Bajkolandium.

Spektakl był grany w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Bez sceny”, prezentującego najciekawsze spektakle dla młodego widza z całego kraju.

Autor: Maciej Sosnowski
Muzyka: Krzysztof Gumienny, Sobiesław Buchta
Plakaty: Agnieszka Ewa Sierzputowska Nezkafe
Scenografia: Anna Staniszewska, Klaudyna Sadolewska-Moskal
Kostiumy: Klaudyna Sadolewska-Moskal
Reżyseria: Justyna Gumienna
Obsada: Marek Grabiniok, Justyna Gumienna, Joanna Pietrońska, Damian Jankowski

„Syn dozorcy” (wg bajki H. Ch. Andersena)

Wiek widza: od 5 lat do 100
Czas trwania: ok. 60 min (bez przerwy)

„Syn dozorcy” to spektakl niezwykły. To historia o miłości, o marzeniach i wytrwałości w dążeniu do celu. To opowieść nie tylko dla dzieci. Spektakl jest adaptacją nieznanej baśni Andersena o tym samym tytule.

Andersen kreuje miejsce, w którym ścierają się dwa odmienne światy – świat ludzi pyszniących się własnym bogactwem i władzą, pretendujących do bycia elitą społeczeństwa, oraz świat ludzi prostych, zepchniętych do życia na marginesie społecznym. Tutaj żyją Amelka – córka Generałostwa, i Jurek – tytułowy syn dozorcy.

Żyją obok siebie od zawsze, wspólnie spędzając dzieciństwo. Jurek to pracowity chłopiec, bez ustanku pomaga swoim rodzicom. Jest uzdolniony plastycznie, dlatego kiedy tylko ma wolny czas przeznacza go na malowanie różnych obrazków. Amelka zaś, wywodząca się z zamożnego domu, oddaje się beztroskim zabawom, choć często bezmyślnym. Pewnego dnia przez przypadek wznieca pożar w swoim pokoju, który udaje się ugasić dzięki pomocy Jurka. Mimo dzielących różnic symbolem ich przyszłego uczucia i życia staje się rysunek Zamku Amelki, namalowany przez Jurka. Jurek wyjeżdża, by poznać świat i kształcić się w Akademii Sztuk Pięknych, a uczucie Amelki zostaje wystawione na próbę czasu.

Czy wola walki i szczere uczucie wystarczą? Jak sukces Jerzego, okupiony ciężką pracą, wpłynie na ocenę Generała? Czy miłość Jerzego i Amelii przetrwa? Czy Jerzy spełni wszystkie swoje marzenia? Jest tylko jeden sposób, aby poznać odpowiedzi na te pytania – obejrzeć spektakl!

Autor: Hans Christian Andersen
Adaptacja: Marek Grabiniok
Muzyka: Krzysztof Gumienny
Scenografia/ Kostiumy: Monika Ostrowska
Asystent scenografa: Martyna Ciupka, Anna Lewandowska
Plakaty: Anna Strzałkowska
Reżyseria: Justyna Gumienna
Obsada: Justyna Gumienna, Marek Grabiniok, Joanna Pietrońska, Kamil Błoch

Skip to content